Latawce

FAQ (najczęściej zadawane pytania)

 1. Zakupiłam na jednej z aukcji ramki, w których miałam glinkę do zrobienia odcisku stópki dziecka, jednak glinka podczas wysychania pęka i wygląda nieestetycznie. Czy da radę zrobić taki odcisk z modeliny z Państwa aukcji?
  Tak, jest to jak najbardziej możliwe.
 2. Jakimi farbami najlepiej pomalować figurkę z modeliny?
  Producent zaleca do malowania  modeliny farby akrylowe i farby wodne.
 3. Czy zakupioną modelinę, mogę w jakiś sposób roztopić?
  Chcę zrobić kawałek tortu z gęstą polewą lukrową - czy taką „polewę” mogę wykonać  z modeliny?
  Zastanawiam się czy mogę na wykonany torcik z modeliny nanieść farbę akrylową do porcelany (jest dość gęsta - więc może udawać polewę) i wtedy wypalić? Proszę odpisać czy  w takim przypadku modelina zachowa wszystkie swoje właściwości? I czy w ogóle można tak robić?
  Potrzebuję zrobić galaretkę np. bezbarwną alb w różnych kolorach - czy modelina Translucent spełni w tym przypadku takie zadanie?

  Modelina najbardziej plastyczna jest pod wpływem ciepła dłoni. Nie próbowałam nigdy jej roztopić ani rozpuścić w zimnej wodzie, ale w wysokiej temperaturze modelina zaczyna twardnieć i gdy ktoś nie ma piekarnika, to właśnie poprzez gotowanie w wodzie utwardza zrobione przez siebie figurki.

  Myślę, że aby otrzymać efekt polewy na torcie, to trzeba:

  – jeszcze przed wypieczeniem zrobić polewę z bardzo cienko rozwałkowanej warstwy białej lub perłowej modeliny (z bardzo cienką warstwą można dużo pokombinować) i wtedy dopiero wypiec. Może to będzie wyglądało nawet bardziej jak masa marcepanowa.

  – albo zrobić modelinowy tort ze wszystkimi warstwami, wypiec go, i dopiero po ostygnięciu namalować farbą polewę;

  Po ostygnięciu może Pani też pomalować lakierem aby uzyskać połysk. Lakierem i farbami należy malować już wypaloną i ostudzoną figurkę.

  Natomiast jeżeli chodzi o efekt galaretki, to niestety żadna z tych modelin się nie nadaje. Modelina Translucent jest tylko półprzezroczysta i po wypieczeniu nie da efektu żelu.
 4. Czy po upieczeniu masa jest odporna na odbarwienia lub zabarwianie innymi substancjami (barwniki spożywcze i tłuszcze) i czy uzyskuje powierzchnię szklistą?
  Po upieczeniu modelina jest odporna na odbarwienia i tłuszcz. Można po niej malować farbami akrylowymi.
  Większość modelin jest nieprzezroczysta, więc uzyskana powierzchnia jest raczej porcelanowa, matowa niż szklana. Te z serii Glamour mają dodatkowy połysk dzięki drobinkom brokatu. Wrażenie wykonania z naturalnych kamieni dają modeliny z serii Nature. Natomiast modeliny z serii transculent, dzięki temu, że są pół przezroczyste sprawiają wrażenie powierzchni szklanej.
  Wszystkie można dodatkowo polakierować.
 5. Czy tego rodzaju modelinę można utwardzać w gotującej się wodzie czy nadaje się ona tylko do piekarnika.
  Modelinę Cernit można również utrwalać w gotującej się wodzie.
  Sama korzystam z piekarnika i niestety nie umiem odpowiedzieć, czy zmieniają się kolory. Sprawdziłam na modelinie 640 mint green i kolor zachował się idealnie. Mam nadzieją, że tak jest ze wszystkimi.
 6. Co to jest Darwi - nie spotkałam się z tą nazwą.
  Darwi to nazwa marki. Obejmuje całą gamę mas samoutwardzalnych, farb akrylowych, do drewna, ceramiki, porcelany, tkanin, szkła, farby żelowe, lakiery do modeliny....
  Może Pani obejrzeć ich ofertę na www.darwi.com
 7. Czy cernit nadaje się do stosowania w technice millefiori?
  Bardzo popularne jest obecnie robienie koralików z modeliny techniką millefiori.
  U nas najbardziej znana jest niemiecka modelina marki Fimo więc na pewno spotkała się Pani z opisami, że coś, np korale są zrobione z Fimo. Takie korale można robić z każdej modeliny, z Fimo, z Cernit'u, z Astry i innych. Wszystko zależy od umiejętności i pomysłów.
  Modelina belgijskiej marki CERNIT® nie jest na polskim ryku tak bardzo znana, za to bardzo popularna np. we Włoszech.
  Proszę zobaczyć na naszej stronie w przykładach jest bransoletka i tam są koraliki z kwiatkami, to jest próba z tej techniki (nie mam jeszcze doświadczenia, to pierwsze próbki) wykonana z modeliny marki Cernit.
 8. Które modeliny z serii Glamour to kolory metaliczne?
  Modeliny metaliczne, to: 100 – black, 058 – bronze, 800 – brown, 600 – green, 246 – navy blue, 619 – verdigris.